Fotowoltaika w rolnictwie

panele słoneczne w rolnictwie

Fotowoltaika

Dla Twojego Gospodarstwa

W dzisiejszym, zmodernizowanym rolnictwie zapotrzebowanie na ciepło i energię systematycznie wzrasta. Gospodarstwa rolne na terenach wiejskich płacą zazwyczaj wyższe stawki niż w aglomeracjach miejskich. Warto rozważyć instalację tego odnawialnego źródła energii jakim są panele fotowoltaiczne.

Obszary wiejskie zależą od rolnictwa i potrzebują dostępu do odnawialnych źródeł energii, aby móc się utrzymać. Przetwórstwo rolne, takie jak nawadnianie, oświetlenie drobiu i zwalczanie szkodników nie wymaga dużych mocy energetycznych, a ogniwa fotowoltaiczne są sprawdzonym źródłem energii.

Samowystarczalność

Ekologia

w rolnictwie

Energia słoneczna

Ponieważ rolnictwo zużywa duże ilości energii elektrycznej do nawadniania, orki, szklarni, ogrzewania i chłodzenia budynków, w których trzymane są zwierzęta gospodarskie, a także do operacji mlecznych, rachunki za media mogą uszczuplić budżet. Jednak dzięki energii słonecznej, mimo że koszty początkowe mogą być wysokie, rolnicy odniosą korzyści w dłuższej perspektywie. Niektóre z obszarów, w których przemysł rolniczy może odnieść korzyści, to suszenie słoneczne, pompowanie wody i chłodzenie w celu konserwacji żywności.

Zamiast tego, wykorzystanie słonecznej energii cieplnej po zbiorach zapewnia dłuższy czas przechowywania, ponieważ zajmuje mniej czasu i jest wolne od wpływu czynników naturalnych. Rolnicy mogą również transportować je z wyprzedzeniem, gdy rynki nie są jeszcze nasycone.

fotowoltaika w rolnictwie

Czy opłaca się montować panele fotowoltaiczne w gospodarstwach rolnych?

Osoby utrzymujące się z prowadzenia własnych gospodarstw rolnych muszą mierzyć się z ogromnym zużyciem energii elektrycznej. Szacuje się, że rachunki za prąd stanowią aż 20% wszystkich kosztów utrzymania gospodarstw rolnych w naszym kraju. Jest to oczywiście całkowicie zrozumiałe, biorąc pod uwagę fakt, że obecnie większość rolniczych maszyn i sprzętów zasilanych jest energią elektryczną. Panele fotowoltaiczne w rolnictwie to idealne rozwiązanie dla rolników chcących zredukować swoje rachunki za prąd.

Czy z paneli fotowoltaicznych można korzystać przez cały rok?

Z energii wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne można korzystać przez cały rok. W letnie, słoneczne dni panele fotowoltaiczne w rolnictwie produkują ogromną ilość energii elektrycznej, która z powodzeniem będzie mogła być wykorzystywana przez cały rok. Energia elektryczna, którą wytworzą zamontowane przez naszą firmę panele fotowoltaiczne, będzie na bieżąco wykorzystywana na zaspokojenie aktualnych potrzeb gospodarstwa rolnego, natomiast jej nadwyżka trafia do sieci energetycznej i jest w niej składowana. Nadwyżki wyprodukowanego prądu wracają do gospodarstwa w czasie, kiedy nie wytwarza ono wystarczającej do zaspokojenia własnych potrzeb ilości energii elektrycznej — czyli zazwyczaj jesienią i zimą.

Fotowoltaika w rolnictwie — odlicz koszty inwestycji od podatku rolnego

Jeżeli chciałbyś założyć instalację PV w swoim gospodarstwie rolnym, powinieneś wiedzieć, że aż 25% kosztów inwestycji możesz odliczyć od podatku rolnego. Inwestycja w panele fotowoltaiczne jest zatem niesamowicie opłacalna dla wszystkich posiadaczy gruntów.

Fotowoltaikę od podatku rolnego mogą odliczyć osoby, które są:

  • właścicielami gruntów,
  • posiadaczami samoistnymi gruntów — czyli osoby, które użytkują grunt jak właściciel, chociaż prawnie nim nie są,
  • użytkownikami wieczystymi gruntów będących własnością publiczną,
  • dzierżawcami gospodarstwa rolnego o powierzchni większej niż 1 ha.

Zapisz się w kolejkę oczekujących na dotacje

Mój Prąd 2021

Z naszych źródeł wiemy, że dofinansowanie do fotowoltaiki wystarczy tylko dla osób, które będą gotowe w dniu startu naboru.

Podaj numer telefonu. Zadzwonimy i umówimy się na niezobowiązującą rozmowę.

    STOP rachunkom za prąd
    Poznaj szczegóły