

Czy opłaca się montować panele fotowoltaiczne w gospodarstwach rolnych?
Osoby utrzymujące się z prowadzenia własnych gospodarstw rolnych muszą mierzyć się z ogromnym zużyciem energii elektrycznej. Szacuje się, że rachunki za prąd stanowią aż 20% wszystkich kosztów utrzymania gospodarstw rolnych w naszym kraju. Jest to oczywiście całkowicie zrozumiałe, biorąc pod uwagę fakt, że obecnie większość rolniczych maszyn i sprzętów zasilanych jest energią elektryczną. Panele fotowoltaiczne w rolnictwie to idealne rozwiązanie dla rolników chcących zredukować swoje rachunki za prąd.
Czy z paneli fotowoltaicznych można korzystać przez cały rok?
Z energii wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne można korzystać przez cały rok. W letnie, słoneczne dni panele fotowoltaiczne w rolnictwie produkują ogromną ilość energii elektrycznej, która z powodzeniem będzie mogła być wykorzystywana przez cały rok. Energia elektryczna, którą wytworzą zamontowane przez naszą firmę panele fotowoltaiczne, będzie na bieżąco wykorzystywana na zaspokojenie aktualnych potrzeb gospodarstwa rolnego, natomiast jej nadwyżka trafia do sieci energetycznej i jest w niej składowana. Nadwyżki wyprodukowanego prądu wracają do gospodarstwa w czasie, kiedy nie wytwarza ono wystarczającej do zaspokojenia własnych potrzeb ilości energii elektrycznej — czyli zazwyczaj jesienią i zimą.
Fotowoltaika w rolnictwie — odlicz koszty inwestycji od podatku rolnego
Jeżeli chciałbyś założyć instalację PV w swoim gospodarstwie rolnym, powinieneś wiedzieć, że aż 25% kosztów inwestycji możesz odliczyć od podatku rolnego. Inwestycja w panele fotowoltaiczne jest zatem niesamowicie opłacalna dla wszystkich posiadaczy gruntów.
Fotowoltaikę od podatku rolnego mogą odliczyć osoby, które są:
- właścicielami gruntów,
- posiadaczami samoistnymi gruntów — czyli osoby, które użytkują grunt jak właściciel, chociaż prawnie nim nie są,
- użytkownikami wieczystymi gruntów będących własnością publiczną,
- dzierżawcami gospodarstwa rolnego o powierzchni większej niż 1 ha.