Montaż fotowoltaiki na dachu

Fotowoltaika na dachu

Najpopularniejszym rodzajem instalacji systemów fotowoltaicznych są instalacje na dachach. System ten można wybrać ze względu na to, że nie zajmuje powierzchni użytkowej, a czas montażu jest zazwyczaj krótszy niż w przypadku instalacji naziemnych.

Na jakim dachu można montować panele fotowoltaiczne?

Aby upewnić się, czy nasz dach jest odpowiedni pod instalację fotowoltaiczną należy wziąć pod uwagę kilka czynników, w tym powierzchnię i kąt nachylenia połaci. Ponadto należy rozważyć, czy na zainstalowanym systemie nie będzie występowało zacienienie, a także jakiego rodzaju materiały zostały użyte do pokrycia dachu.do

Dachy, które mają okna, liczne kominy lub wykusze mogą być trudne do zainstalowania paneli słonecznych, ponieważ będą one blokować dostęp paneli do promieni słonecznych. Jeśli jednak Twój dach jest względnie gładki i nie ma licznych przeszkód w jego konstrukcji, to śmiało możesz pomyśleć o instalacji paneli fotowoltaicznych. Pamiętajmy jednak, że obecność przeszkód nie wyklucza Twojego dachu z montażu fotowoltaiki. Nawet jeżeli Twój dach posiada nietypowy kształt/konfigurację fachowcy przygotują dostosowany do Twoich potrzeb indywidualny projekt i wyliczenia. Zazwyczaj znajdują sposoby na obejście ograniczeń przy nietypowych dachach. Jeżeli jednak będzie to niemożliwe, zawsze można rozważyć instalację PV na gruncie.

Czy można montować panele fotowoltaiczne na płaskim dachu?

Panele fotowoltaiczne na dachu płaskim wymagają dodatkowej konstrukcji wsporczej, aby mogły być zainstalowane pod odpowiednim kątem i umieszczone wystarczająco daleko od siebie, aby nie zacieniały się wzajemnie. Oznacza to, że instalacja paneli fotowoltaicznych na płaskim dachu jest możliwa, potrzebna jest jednak większa przestrzeń montażowa niż w przypadku dachów spadzistych.

STOP rachunkom za prąd
Poznaj szczegóły