Panele słoneczne chronią przed rosnącymi cenami prądu z sieci. Są jednak sytuacje, w których pewne jej warianty nie zapewniają pełnego wsparcia dla odbiorcy. W jaki sposób fotowoltaika działa, gdy nie ma prądu z sieci? Czy można zaradzić brakom dostaw prądu? Przeczytaj poniższe podpowiedzi!
Fotowoltaika a brak prądu – jak działają panele słoneczne?
Aby zrozumieć kwestię wyłączenia dostaw prądu, należy wyjaśnić zasadę działania instalacji PV. Za zmianę prądu stałego w zmienny odpowiada inwerter, zwany również falownikiem. Jego zasilanie nie bazuje na energii elektrycznej dostarczanej z paneli, ale z sieci dystrybucyjnej. Wszystko dlatego, że firma sprzedająca prąd może według prawa zdalnie wyłączyć działanie instalacji na wypadek np. remontu sieci przy jednoczesnej produkcji energii z przydomowej instalacji. Dlatego, jeśli twoje urządzenia zasila fotowoltaika, a brak prądu w sieci się pojawi, sprzęt również przestanie działać. Jednak nie zawsze tak będzie.
Czy fotowoltaika działa jak nie ma prądu?
Fotowoltaika a brak prądu – czy w każdej sytuacji instalacja nie będzie działać? Zdecydowanie nie! Kluczem jest odpowiednie zaprojektowanie całego systemu zasilania domu, firmy lub budynków gospodarczych. W większości przypadków bazują one na sposobie przyłączenia on-grid. Polega ona na skorzystaniu z prawa prosumenta i odsprzedaży do dystrybutora nadwyżki produkowanej energii elektrycznej. Rozwiązaniem jest opcja off-grid, która zapewnia niezależność wobec zewnętrznego dostawcy. Wtedy nie trzeba zastanawiać się, czy fotowoltaika działa jak nie ma prądu. Na czym dokładnie polega instalacja wyspowa off-grid?
Dlaczego prosument odbiera energię ze stratą?
Powód jest bardzo prosty – sieć dystrybutora działa niczym wirtualny akumulator zapewniający (jeszcze) 80-procentowa sprawność. Oznacza to, że można odebrać 80% energii wyprodukowanej w formie nadwyżki. Podobnie działa system wyspowy, z tą różnicą, że bazuje na fizycznych akumulatorach podłączonych do paneli słonecznych. Produkowana energia trafia do baterii, skąd jest pobierana na potrzeby urządzeń elektrycznych w domu. Dzięki temu możliwe jest wykorzystanie ogromnej większości energii elektrycznej. Takie rozwiązanie ma jednak wady – gdy produkcja spadnie (np. zimą), mogą występować braki w ilości zmagazynowanej energii.
Rozwiązanie hybrydowe w przypadku braku prądu
A jak działa fotowoltaika przy braku prądu, gdy bazuje na systemie hybrydowym? Takie rozwiązanie zapewnia dostawy prądu, gdy nie ma go w bateriach, ale nadal funkcjonuje, gdy nastąpi odłączenie od sieci. Konieczne jest wyposażenie się w falownik hybrydowy lub dwa oddzielne urządzenia. Takie rozwiązanie jest oczywiście droższe, jednak zapewnia zdecydowanie wyższy komfort korzystania z paneli słonecznych bez względu na warunki.
Czy panele fotowoltaiczne to coś dla ciebie?
Chcesz wiedzieć, w jaki sposób możesz skorzystać z paneli fotowoltaicznych w swoim domu? Wystarczy obliczyć koszty i porównać je z oszczędnościami, aby uzyskać dokładną odpowiedź. To prostsze niż myślisz!